Polski lek pomoże pacjentom z COVID-19

Mamy pierwszy polski lek, który może zostać wykorzystany w leczeniu wspomagającym w zakażeniach koronawirusami typu beta takimi, jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2.

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał pozytywną decyzję w sprawie zmiany w pozwoleniu na dopuszczenie do obrotu dla produktu leczniczego ARECHIN (Chloroquini phosphas), 250 mg, tabletki. Po dodaniu nowego wskazania preparat preparat będzie mógł być stosowany w leczeniu wspomagającym w zakażeniach koronawirusami typu beta takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2. Dodatkowo w dokumentacji dokonano zmian związanych z dawkowaniem produktu leczniczego.

"Uzasadnienie zostało oparte na analizie danych pochodzących z dotychczas opublikowanych danych klinicznych"- czytamy w komunikacie producenta. Jednocześnie producent leku - Adamed Pharma - zabezpieczyła zapas produktu na potrzeby Ministerstwa Zdrowia oraz Agencji Rezerw Materiałowych.

"Produkt będzie dystrybuowany do pacjentów zgodnie z dyspozycjami Ministra Zdrowia"- wskazuje firma. 

Ważne dawkowanie

Jakie dawkowanie zalecane jest w leczeniu wspomagającym zakażenia koronowirusami typu beta:

  • zwykle 500 mg dwa razy dziennie po 1 tabletce (250 mg) 7 do 10 dni, nie dłużej niż 10 dni;
  • w uzasadnionych przypadkach dwa razy dziennie po 2 tabletki (500 mg)  przez 7 do 10 dni, nie dłużej niż 10 dni.

"Zgodnie w publikacją Gao z tego roku, u pacjentów z COVID-19 stosowanie chlorochiny zmniejszało liczbę zaostrzeń zapaleń płuc oraz skracało czas trwania choroby. Badania in vitro wskazują ze chlorochina hamuje namnażanie (replikacje) wirusa"- podkreślił Grzegorz Cessak, prezes URPL.

Dobra współpraca z branżą

Zadowolenia ze zmiany oraz nowej możliwości leczenia pacjentów chorych na COVID19 nie krył wiceminister zdrowia - Maciej Miłkowski. Przyznał, że z podwarszawską spółką resort współpracował w ostatnim czasie bardzo intensywnie. "URPLWMiPB i Grzegorz Cessak dokonali zmianę rejestracyjną w ekspresowym tempie"- pochwalił wiceminister. Potwierdził również, że resort zdrowia wspólnie z producentem zabezpieczył produkty niezbędne do leczenia pacjentów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze