NFZ zapłaci za refundację bez zwłoki, nie będzie również kontroli

Apteki i świadczeniodawcy mogą liczyć na to, że nie będą musiały długo czekać na zapłatę za wykonane procedury bądź wydane pacjentom leki. Oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia będą przekazywać środki z tytułu rozliczenia refundacji lub wykonanych procedur najpóźniej dzień po weryfikacji dokumentów rozliczeniowych poinformował Marek Tomków- wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Decyzja o płynnym przekazywaniu środków do placówek medycznych oraz aptek zapadła w resorcie zdrowia w sobotę 14 marca. Pismo w tej sprawie do poszczególnych dyrektorów oddziałów NFZ wystosował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Wskazał on, że przekazywanie środków powinno następować najpóźniej w dniu następującym po pozytywnej weryfikacji przekazanych przez apteki dokumentów rozliczeniowych.

"Czekaliśmy na to osiem lat. Teraz potrzebne bardziej niż kiedykolwiek"- skomentował Marek Tomków.

NFZ częściej przekaże środki

Dodatkowo Minister Zdrowia wydał nowelizację rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, dzięki któremu wdrożone zostaną rozwiązania pozwalające na poprawę płynności finansowej i zachowanie poziomu przychodów świadczeniodawców. Ma to nastąpić dzięki utrzymaniu (w okresie przejściowym ) porównywalnych miesięcznych płatności z tytułu realizacji umów z Narodowym Funduszem Zdrowia, oraz przyśpieszenie przepływów finansowych do podmiotów leczniczych.  Jak wyjaśnia NFZ ma to dotyczyć m.in. placówek, które w celu minimalizacji ryzyka transmisji COViD-19 ograniczą zakres działalności i czasowo zmniejszą liczbę udzielanych planowych świadczeń.

Dodatkowo świadczeniodawcy będą mogli znacznie częściej (do 4 razy w miesiącu) otrzymać od Narodowego Funduszu Zdrowia środki. Skróceniu terminu ulegną:

1) wypłaty należności za udzielone świadczenia opieki zdrowotnej do 5 dni roboczych (z aktualnych 14 dni);

2) rozliczania świadczeń opieki zdrowotnejdo 7 dni (z aktualnych 14).

W czasie epidemii koronawirusa nie będzie kontroli NFZ

Ważną zmianą, jaka nastąpiła w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego koronawirusem SARS-CoV-2, jest również wstrzymanie kontroli przeprowadzanych przez korpus kontrolerski Narodowego Funduszu Zdrowia. Decyzja Adama Niedzielskiego, prezesa NFZ, dotyczyć ma zarówno aptek, jak również szpitali.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze