Ibuprofen a przebieg COVID-19
2020-03-18 13:16
Nie ma dowodów naukowych wskazujących na związek pomiędzy stosowaniem ibuprofenu a pogorszeniem przebiegu choroby COVID-19 będącej efektem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Informację w tej sprawie opublikował Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
W chwili obecnej brak jest jednoznacznych dowodów naukowych wskazujących na istnienie związku pomiędzy farmakoterapią ibuprofenem a pogorszeniem przebiegu COVID-19. Głos w tej sprawie zabrali eksperci Europejskiej Agencji Leków. Zapewnili, że obecnie urząd stale monitoruje sytuację, a każde nowe doniesienie naukowe jest weryfikowane - pod kątem zagrożeń wynikających z pandemii.
Grzegorz Cessak, prezes URPL, zwrócił uwagę, że w momencie rozpoczęcia leczenia gorączki lub bólu u chorych z COVID-19, pacjenci i personel medyczny powinni rozważyć wszystkie dostępne opcje leczenia, włączając w to zarówno paracetamol, jak i niesteroidowe leki przeciwzapalne.
"Użycie każdego produktu leczniczego niesie ze sobą korzyści i ryzyka, które są odzwierciedlone w zatwierdzonych drukach informacyjnych, i które powinny być wzięte pod uwagę razem z krajowymi wytycznymi dotyczącymi leczenia, których większość zaleca paracetamol jako lek pierwszego wyboru w leczeniu gorączki i bólu" - wskazał Grzegorz Cessak.
Podkreślił, że zarówno pacjenci, jak i personel medyczny nadal powinni stosować niesteroidowe leki przeciwzapalne (takie jak ibuprofen). Postępowanie to powinno być zgodne z zatwierdzonymi drukami informacyjnymi oraz według krajowych wytycznych dotyczących leczenia.
"W obecnej sytuacji zalecane jest, aby leki te stosować w najmniejszej skutecznej dawce przez możliwie najkrótszy okres" - zaznaczył Grzegorz Cessak. - "Pacjenci, w razie pytań, powinni zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. W chwili obecnej na podstawie dostępnych informacji nie ma powodu, aby pacjenci przyjmujący ibuprofen przerywali leczenie. Jest to szczególnie ważne u pacjentów przyjmujących ibuprofen lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne z powodu chorób przewlekłych" - dodał.
Komentarze
Polecamy »
Niewykluczone, że grypa może utorować drogę do zakażenia koronawirusem
Dylematy farmaceuty, czyli czy masło przedłuża życie
Sanofi kupi Principia Biopharma za 3,68 mld USD
Dawki większości leków są nieodpowiednie dla kobiet [BADANIA]
Model refundacyjny trzeba skorygować o element bezpieczeństwa lekowego kraju
Na szczepienie do apteki? Eksperci mówią „tak”
Michał Byliniak: Szczepienia przeciw grypie w aptekach to wyzwanie, które będzie wymagać...
Rządowy projekt w związku z COVID-19: jakie zmiany dla farmaceutów?
Opinie »

Ekspert dla "Pulsu Farmacji"
O bezpieczeństwo lekowe musimy dbać tak samo, jak o militarne czy energetyczne

Ekspert dla "Pulsu Farmacji"