Płyn Polfy Tarchomin do dezynfekcji bezpłatnie przekazywany do aptek

Płyn antybakteryjny wyprodukowany przez Polfę Tarchomin na zlecenie rządu trafił do sprzedaży w aptekach. Dodatkowo apteki i przychodnie w całym kraju bezpłatnie otrzymają płyn na własny użytek.

W czwartek (19 marca) Ministerstwo Zdrowia wysłało produkt aptekom i placówkom POZ. Na początku marca premier Mateusz Morawiecki zlecił Polfie Tarchomin i Orlenowi produkcję środków do dezynfekcji, aby w związku z epidemią COVID-19 zaspokoić krajowe zapotrzebowanie na płyny antybakteryjne.

Warszawska Polfa Tarchomin opracowała dwa produkty: płyn antybakteryjny Trisept Max w opakowaniu 30-mililitrowym i 5-litrowym oraz płyn do dezynfekcji pomieszczeń Dezynmax w 5-litrowym pojemniku. Jak poinformował Mateusz Czerniawski z Polfy Tarchomin, w zeszłym tygodniu spółka rozpoczęła wysyłkę płynu Trisept Max do hurtowni, skąd mogą je zamawiać apteki do sprzedaży klientom indywidualnym. 

Sprzedaż płynu ma ułatwić zezwolenie głównego inspektora farmaceutycznego na sprzedaż w aptekach, które mają izby recepturowe, środków dezynfekujących w opakowaniach własnych lub klientów

Od czwartku produkt jest też bezpłatnie przekazywany do aptek i placówek podstawowej opieki zdrowotnej na potrzeby farmaceutów i pracowników medycznych. Polfa Tarchomin pracuje przy produkcji płynu na trzy zmiany. Do tej pory wyprodukowała ponad 600 tys. litrów płynu.

Płyn wirusobójczy produkuje też w swoim zakładzie w Jedliczu na Podkarpaciu Orlen Oil - spółka należąca do PKN Orlen. We wtorek prezes koncernu Daniel Obajtek zapowiadał, że w marcu wyprodukowanych ma być 2,5 mln litrów płynu wirusobójczego, a w kwietniu - 4,5 mln litrów. Produkcję płynu do dezynfekcji rąk rozpoczął też koncern KGHM Polska Miedź. Płyn ma trafić do szpitali, urzędów i firm.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze