W obliczu pandemii COVID-19 należy zdecydowanie przyspieszyć prace nad refundacyjnym trybem rozwojowym [OPINIA]

Leszek Stabrawa, ekspert rynku farmaceutycznego, specjalista z zakresu farmakoekonomiki, oceny technologii medycznych (HTA) i evidence-based health care (EBHC):

Ekspert dla "Pulsu Farmacji"

+ zobacz wszystkie wpisy

Tagi

Opinie

Epidemia koronawirusa, a właściwie, zgodnie ze stanowiskiem WHO — pandemia, jest trudnym testem dla systemów ochrony zdrowia w poszczególnych krajach. Temu testowi, wbrew pozorom, nie podlega liczba łóżek w szpitalach na oddziałach zakaźnych czy liczba dostępnych respiratorów. Nawet liczba lekarzy nie jest tu elementem pierwszorzędowym. Testowi podlega stan procedur przygotowanych i wdrażanych przez państwo na wypadek epidemii oraz stan zaopatrzenia w podstawowe leki, artykuły ochronne, higieniczne czy dezynfekcyjne.

O ile w takim przypadku, z jakim obecnie mamy do czynienia, niemal zawsze liczba łóżek szpitalnych, dostępnych respiratorów będzie zbyt mała względem potrzeb, a lekarzy zawsze będzie brakowało, o tyle procedury winny zadziałać, zaś dostępność podstawowych leków czy sprzętu ochronnego, jak maski i rękawiczki, powinna być względnie niezachwiana. Przegląd i ewentualne dostosowanie procedur przygotowanych na wypadek nagłego zagrożenia zdrowia populacji powinny być jednym z pierwszych działań ministra zdrowia po objęciu stanowiska. Wówczas, zamiast działać ad hoc, wystarczy wdrożyć odpowiednie procedury postępowań na wypadek epidemii na poziomie kraju, województwa, powiatu czy poszczególnych szpitali.

Aby móc zapewnić stałą dostępność leków i wyrobów medycznych, warto, zamiast opierać się w dużej części na imporcie, zachęcić przedsiębiorców do ulokowania produkcji w Polsce. Narzędziem skłaniającym do inwestowania w badania i produkcję leków w Polsce miał być tzw. refundacyjny tryb rozwojowy — RTR. W założeniu miał premiować w decyzjach o objęciu refundacją firmy produkujące leki w Polsce. Pomysł, który pojawił się na firmamencie już w 2015 roku, dotąd nie został zrealizowany, pozostał na etapie studyjnym. Obecna sytuacja wskazuje, że należy powrócić do tego projektu i zdecydowanie przyspieszyć prace nad nim.

Bezpieczeństwo lekowe Polaków wymaga, by w większym stopniu produkcja leków odbywała się w kraju i temu celowi należy podporządkować działania. W toku prac nad RTR-em należy pamiętać, że o ile inwestorzy mogą zostać skuszeni perspektywą uzyskania finansowania swoich leków na lepszych warunkach czy korzystniejszymi rozwiązaniami fiskalnymi, o tyle muszą również mieć oparcie w stabilnym systemie prawnym, będącym integralną częścią prawnego systemu europejskiego. Tylko takie połączenie zachęty finansowej ze stabilnym otoczeniem prawnym może obniżyć niepewność inwestycyjną i skłonić do lokowania produkcji leków w Polsce.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze