Chlorochina i hydroksychlorochina w leczeniu COVID19 - wyłącznie w badaniach klinicznych lub w programach pilnej pomocy

Chlorochina i hydroksychlorochina - dwie substancje czynne - wykorzystywane w leczenia choroby COVID-19 nadal nie mają potwierdzonej skuteczności klinicznej w terapii zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2- przypomina Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Dlatego też - zgodnie z wytycznymi EMA - apeluje do pacjentów by nie przyjmować leków, jeśli nie zostały one przepisane przez lekarza.

Oba preparaty - chlorochina i hydroksychlorochina - zarejestrowane i na co dzień stosowane są w leczeniu malarii oraz niektórych chorób autoimmunologicznych. Obecnie na całym świecie ich możliwości terapeutyczne sprawdzane są również w kierunku wykorzystania molekuł w leczeniu COVID19. Jak jednak zastrzegają organy rejestracyjne wielu państw - skuteczność chlorochiny i hydroksychlorochiny w leczeniu COVID-19 nie została jeszcze wykazana w badaniach.

"Europejska Agencja Leków (EMA) podkreśla, że bardzo ważne jest, aby pacjenci i pracownicy ochrony zdrowia stosowali chlorochinę i hydroksychlorochinę tylko zgodnie z zatwierdzonymi wskazaniami, w ramach badań klinicznych lub krajowych  programów pilnej pomocy  leczenia COVID-19"- zastrzega Cessak. I dodaje, że zarówno chlorochina, jak i hydroksychlorochina mogą powodować poważne działania niepożądane. Działania te mogą się nasilać szczególnie w sytuacjach, gdy pacjent przyjmuje preparaty w dużych dawkach lub w połączeniu z innymi lekami. "Nie wolno ich stosować bez recepty i bez nadzoru lekarza"- przestrzega prezes URPL.

Jednocześnie - w ślad za komunikatami Europejskiej Agencji Leków - prezes URPL przypomina, że oba leki są ważnymi preparatami dla osób zmagających się z chorobami autoimmunologicznymi, dlatego też zachęca by pacjenci nie przerywali obecnie stosowanej terapii - szczególnie, gdy została ona zaordynowana przez lekarza w związku z występującą chorobą.

"W przypadku COVID-19 cholochinę i chydroksychlorochinę należy stosować zgodnie z ustalonymi krajowymi protokołami i zatwierdzoną ulotką dla pacjenta oraz Charakterystyką Produktu Leczniczego"- wskazuje Cessak.

Przypomnijmy, że od 2 kwietnia zgodnie z decyzją ministra zdrowia w całym kraju wprowadzono reglamentację leków zawierających chlorochinę i hydroksychlorochinę.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze