Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży od 1 lipca 2020?

Kobiety w ciąży mają szanse otrzymać bezpłatnie leki już od drugiego półrocza tego roku. W Sejmie przegłosowano ustawę "Ciąża Plus".

W głosowaniu nad projektem ustawy wprowadzających bezpłatne leki dla kobiet w ciąży uczestniczyło 452 posłów. "Za" przyjęciem rozwiązania głosowało 447, natomiast przeciwko 5 parlamentarzystów - Konrad Berkowicz, Artur Dziambor, Janusz Korwin-Mikke, Jakub Kulesza oraz Dobromir Sośnierz.

Przypomnijmy, że rządowy projekt zakłada udostępnienie bezpłatnie przyszłym matkom wybranych leków na receptę. Jeszcze w grudniu resort zdrowia szacował, że nowymi uprawnieniami objętych zostanie około 400 tys. kobiet rocznie, a na darmowe leki w pierwszym roku obowiązywania regulacji przeznaczonych zostanie 14,5 mln złotych.Na początku marca Agencja Oceny Technologii i Taryfikacji upubliczniła opracowanie w sprawie oceny efektywności wybranych produktów leczniczych w populacji kobiet w ciąży.  dokumentem można zapoznać się TUTAJ.

Ministerialna lista leków do rozszerzenia

W dokumencie tym warto zwrócić uwagę na leki, które nie znalazły się na liście priorytetowej resortu zdrowia, ale zaproponowane zostały przez konsultantów krajowych. Zdaniem prof. dr hab. Krzysztofa Czajkowskiego, konsultanta krajowego w dziedzinie ginekologii i położnictwa, wykaz powinien zostać rozszerzony o dw leki obniżające ciśnienie (Dopegyt oraz Labetalol) oraz immunoglobulinę anty D, która powinna być dostępna na bezpłatną receptę w dawce profilaktycznej zalecanej do podania około 28 tygodnia ciąży. Natomiast prof. dr hab. Mirosław Wielgoś, oprócz immunoglobuliny anty D, zarekomendował dodanie do liczy leków bezpłatnych dla kobiet w ciąży acyklowiru stosowane go w leczeniu opryszczki, bezkomórkowego szczepienia przeciwko krztuścowi, tężcowi i błonicy (Td/Td). Trzecim ekspertem, który wnioskował o rozszerzenie listy leków "ciąża plus" był prof. dr hab. Andrzej Lewiński. Konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii wskazał na konieczność pełnej refundacji doustnych preparatów jodku potasu (w dawkach profilaktycznych), a także preparatów żelaza.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze