Papierowe recepty: wydłużenie ważności

Resort zdrowia wydłużył ważność klasycznych, papierowych recept. W nowelizacji rozporządzenia, która weszła w życie w miniony weekend, zawarto również zapisy porządkujące ostatecznie regulacje umożliwiające farmaceutom wystawianie recept pacjentom.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 kwietnia 2020 r. resort zdrowia zdecydowało o wydłużeniu o kolejny rok ważności recept papierowych wystawianych na starych wzorach.

Jednocześnie akt daje podwaliny do systemu budowy numeracji recept papierowych oraz budowy kodów e-recept dla recept wystawianych przez farmaceutów. Rozwiązanie to ma również dotyczyć recept pro auctore, pro familiae, do których uprawnienia na wystawianie farmaceuci nabyli w ostatnim czasie.

Opublikowane w sobotę (18 kwietnia) rozporządzenie zawiera także zapisy techniczne, które mają na celu uporządko3wanie, a także umocowanie farmaceuty, jako osoby wystawiającej recepty w obecnych ramach legislacyjnych.

Rozwiązania zapisane w rozporządzenia nie zostały jednak w pełni uruchomione i w obecnej sytuacji środowisko aptekarzy nadal oczekuje na wdrożenie części funkcjonalności w systemach informatyczne NFZ oraz CSIOZ.

Pełna treść nowelizacji rozporządzenia w sprawie recept znajduje się TUTAJ.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze