Michał Byliniak: Szczepienia przeciw grypie w aptekach to wyzwanie, które będzie wymagać edukacji personelu i zmian w przepisach

Michał Byliniak, wiceprezes NRA

Umożliwienie farmaceutom wykonywania szczepień przeciwko grypie jest niezwykle istotne dla zapewnienia ciągłości opieki medycznej - uważa Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Ekspert dla "Pulsu Farmacji"

+ zobacz wszystkie wpisy

W większości państw Europy Zachodniej farmaceuci w aptekach wykonują szczepienia ochronne przeciwko grypie. W ostatnim czasie do państw, w których szczepienia obywateli realizowane są w placówkach aptecznych, dołączyły Francja i Niemcy, co jasno pokazuje, że wyznaczony trend nie jest przypadkowy. Wcześniej uznały to za efektywny sposób immunizacji społeczeństwa Portugalia, Irlandia, Wielka Brytania, Dania.

Naczelna Rada Aptekarska patrzy na możliwość wykonywania szczepień w placówkach aptecznych jako na kolejną szansę dla polskich farmaceutów. Umożliwi to poszerzenie świadczeń dla naszych pacjentów, co - jak pokazała pandemia koronawirusa - jest niezwykle istotne dla zapewnienia ciągłości opieki medycznej.

Szczepienia wykonywane w aptekach pozwolą również na jeszcze szersze ich upowszechnienie w kontekście zdrowia publicznego. Oczywiście mamy świadomość, że dla placówek będzie to ogromne wyzwanie, które będzie wymagać edukacji personelu, a także wdrożenia zmian w przepisach. Niemniej jednak to jest już wpisane w strategiczny dokument rządowy, jakim jest Polityka Lekowa Państwa 2018-2022. Dlatego teraz nie ma sensu dyskutować o tym, czy wprowadzać taką możliwość, ale kiedy i jak umożliwić farmaceutom wykonywanie szczepień przeciwko grypie.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Szczepienia w aptekach w walce z wysoką zachorowalnością na grypę

Żeby wykonywać szczepienia przeciw grypie, apteki powinny spełnić rygorystyczne wymogi [OPINIA Bożeny Janickiej, prezes PPOZ]

Szczepienia w aptekach to szansa na upowszechnienie profilaktyki i oszczędności dla systemu [OPINIA dr. n. farm. Piotra Merksa]

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze