PZPPF: finalny projekt RTR powstanie w 30 dni

Łukasz Szumowski zadeklarował, że w ciągu miesiąca poznamy nowy refundacyjny tryb rozwojowy (RTR Plus). Nie będzie to jednak projekt kolejnych założeń, ale propozycja konkretnych rozwiązań legislacyjnych - informuje Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

RTR Plus - bo to o nim mowa -  ma być prostym, gotowym rozwiązaniem, którego głównym celem będzie zwiększenie produkcji leków w Polsce. Rozwiązanie to będzie mogło zostać wprowadzone natychmiast i zdaniem krajowych wytwórców nie tylko nie pociągnie za sobą żadnych dodatkowych kosztów dla NFZ, ale również nie wpłynie na wzrost cen leków w aptekach.

Branża liczy, że RTR Plus zagwarantuje jednocześnie poczucie stabilizacji firmom, dla których Polska jest centralnym obszarem działań. 

"RTR Plus jest w naszym przekonaniu pierwszym, kluczowym krokiem na drodze ku odzyskaniu przez Polskę suwerenności lekowej. Na końcu tej drogi jest uniezależnienie się od dostaw substancji czynnych z Azji. Wprowadzenie RTR Plus przyczyni się też do zachowania miejsc pracy w naszej branży, co jest szczególnie istotne w czasie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19"– mówi Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

RTR Plus: na czym ma polegać wsparcie firm? 

Podstawowym założeniem RTR Plus jest zwolnienie z renegocjacji decyzji refundacyjnych – uprawnienie do automatycznego przedłużania refundacji w cenach zgodnych z art. 13 ust 6a Ustawy refundacyjnej, ustalanie cen dla produktów po raz pierwszy wchodzących do refundacji na poziomie cen progowych zdefiniowanych w art. 13 ust. 6 Ustawy refundacyjnej, a także zwolnienie firm objętych nowym rozwiązaniem z paybacku.

W ocenie polskich wytwórców RTR Plus jest też bardzo elastycznym narzędziem i można je łatwo dostosować do potrzeb państwa w danym okresie, ponieważ to rząd będzie decydował, ile leków musi produkować dana firma w Polsce, aby zostać objęta programem. Jak podkreśla PZPPF RTR Plus, w przeciwieństwie do innych pojawiających się w obiegu publicznym koncepcji, nie wyklucza premiowania rodzimych firm kupujących licencje poza granicami Polski. Zdaniem branży efektem rozwiązania ma być zagwarantowanie realnego transferu technologii lekowych do kraju i w efekcie rozwój tego obszaru działalności.

"RTR Plus nie jest mechanizmem wykluczającym, więc firmy, które nie inwestują w Polsce, a jedynie sprzedają na naszym rynku leki nie powinny się go obawiać. Instrument obejmie bowiem każdego wytwórcę, który zechce produkować w Polsce leki" – podkreśla Barbara Misiewicz-Jagielak, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

RTR Plus z korzyścią dla Polski

Przedstawiciele branży wskazują również, że mając zapewnienie, że państwo będzie respektowało wynegocjowane ceny leków refundowanych, producenci będą mogli długofalowo planować swoje inwestycje. W efekcie ich zdaniem RTR Plus doprowadzi do zwiększenia produkcji leków w Polsce, co w sposób naturalny wpłynie na wzrost wpływów do budżetu państwa, liczbę wysokopłatnych miejsc pracy, a także nakłady na badania i rozwój. Co więcej nowe rozwiązanie ma również wpłynąć na stopniowe uniezależnianie się od zagranicznych dostaw leków i substancji czynnych niezbędnych do ich produkcji. W przyszłości  zdaniem PZPPF zaprocentuje to również wypracowaniem kolejnych mechanizmów wsparcia wynikających z założeń Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i Polityki Lekowej Państwa.

"Liczymy na dalszy, dobry dialog z Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Rozwoju. Wierzymy, że dzięki przyspieszeniu prac, z jakim mamy dziś do czynienia, będziemy mogli sprawnie zrealizować zapowiedziane przez Pana Premiera Mateusza Morawieckiego dynamiczne zwiększenie rodzimej produkcji leków. Większa produkcja w Polsce to z kolei niezbędny krok do osiągnięcia opisanego w zatwierdzonej przez Prezydenta Andrzeja Dudę Strategii Bezpieczeństwa Narodowego poprawy dostępności produktów leczniczych o udowodnionej skuteczności, jakości i bezpieczeństwie"– dodaje Krzysztof Kopeć.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze