Leczenie skojarzone w COVID-19. Ruszają badania

Rusza II faza badania klinicznego dotyczącego stosowania leku tocilizumab. Tym razem naukowcy sprawdzą jego działanie w skojarzeniu z remdesiwirem w leczeniu chorych z ciężkim zapaleniem płuc występującym z przebiegu COVID-19. Wyników badania można spodziewać się jeszcze w tym roku.

Zapowiedziane rozpoczęcie badania klinicznego to efekt szwajcarsko-amerykańskiej współpracy dwóch koncernów farmaceutycznych - Roche oraz Gilead Science. Randomizowane, podwójnie zaślepione badanie III fazy (Remdacta) przeprowadzane zostanie globalnie i ma przynieść odpowiedź na pytanie o bezpieczeństwo i skuteczność leczenia skojarzonego preparatem tocilizumab z lekiem przeciwwirusowym remdesiwir wobec leczenia samym remdesiwirem pacjentów hospitalizowanych z powodu ciężkiego zapalenia płuc związanego z COVID-19.

Jak wyjaśnia Levi Garraway,dyrektor medyczny w firmie Roche, w miarę pozyskiwania nowych informacji na temat zapalenia płuc w przebiegu COVID-19 istotne stało się wspólne działanie ukierunkowane na leczenie pacjentów dotkniętych chorobą.

"Połączenie leków przeciwwirusowych z modulatorem odpowiedzi immunologicznej może być potencjalnie skutecznym podejściem w leczeniu pacjentów z ciężką postacią choroby. Mamy przyjemność współpracować z firmą Gilead przy ustalaniu, czy skojarzenie tych leków mogłoby potencjalnie pomóc większej liczbie pacjentów w czasie tej pandemii”- ocenia Levi Garraway.

Rekrutacja do badania oceniającego leczenie skojarzone ma się rozpocząć już w tym miesiącu. W sumie do tej fazy badania zakwalifikowanych zostanie 450 pacjentów. Pierwszorzędowe i drugorzędowe punkty końcowe obejmą stan kliniczny, śmiertelność, konieczność poddawania pacjentów wentylacji mechanicznej, a także uwzględnią parametry oznaczane na oddziale intensywnej opieki medycznej (OIOM). Jak deklaruje Roche pacjenci będą poddani obserwacji przez 60 dni po randomizacji.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze