Przedstawiciele farmaceutyczni wracają do aptek. Na jakich zasadach?

Naczelna Rada Aptekarska na początku czerwca przyjęła stanowisko, w którym zdecydowała się na "odmrożenie" wizyt przedstawicieli firm farmaceutycznych w aptekach. Przypomnijmy, że wizyty te dotychczas były zawieszone z powodu trwające pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

W najnowszym stanowisku NRA wskazała, że wizyty przedstawicieli medycznych lub handlowych w aptekach ogólnodostępnych powinny odbywać się z zachowaniem najwyższej ostrożności - tak by do minimum ograniczyć możliwość zakażenia pacjentów lub personelu apteki.

Na jakich zasadach będą odbywać się spotkania i wizyty reprezentantów firm farmaceutycznych?

Przede wszystkim to kierownik apteki będzie zobowiązany do ustalenia zasad umawiania wizyt, a także wskazania rodzaju i zakresu stosowanych w ich trakcie środków bezpieczeństwa. Ważne będzie również określenie przybliżonego czasu spotkania w aptece, a także wdrożenie zasad przyjmowania przedstawicieli w aptece ze szczególnym uwzględnieniem obowiązku wypełniania ankiety na temat zdrowia.

Ważnym elementem będzie również wyznaczenie tzw. strefy odwiedzin, która pozwoliłaby na zachowanie bezpiecznej odległości zarówno od pacjentów przebywających w placówce, jak i personelu apteki. W spotkaniach zgodnie z zaleceniami powinna uczestniczyć minimalna liczba pracowników, a uczestniczący w spotkaniu przedstawiciel powinien korzystać w trakcie spotkania z rękawiczek jednorazowych, a także zasłaniać ustać Jednocześnie NRA apeluje o to by spotkania z przedstawicielami nie odbywały się w trakcie wymiany zmian personelu.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze