WHO wstrzymuje badania nad hydroksychlorochiną w leczeniu COVID19

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia poinformowali o zatrzymaniu badań klinicznych dotyczących wykorzystania hydroksychlorochiny w leczeniu COVID19. Decyzja zapadła po analizie wyników uzyskanych w ramach badania klinicznego tzw. "Solidarity Trial", a także przeglądu innych dowodów klinicznych zrealizowanych przez Cochrane.

Argumentując decyzje o zaprzestaniu stosowania hydroksychlorochiny w terapii pacjentów chorych na COVID19  eksperci powołali się na dane z badań przeprowadzonych m.in. we Francji (badanie Discovery), a także brytyjskiego badania Recovery. Obie analizy wykazały, że popularny lek antymalarycznych nie zmniejsza śmiertelności pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID19.

WHO ogłosiła również, że naukowcy prowadzący badania w ramach Solidarity Trial nie będą włączać kolejnych pacjentów do ramienia z hydroksychlorochininą. Ci chorzy, którzy rozpoczęli terapię, ale nie ukończyli jeszcze cyklu badawczego, będą nadal przyjmować lek, a o ewentualnym zakończeniu terapii decydować będzie lekarz prowadzący na podstawie stanu klinicznego pacjenta.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze