Pacjenci pytają o losy wrześniowych wykazów refundacyjnych

Organizacje reprezentujące pacjentów nie kryją swoich obaw związanych z publikacją wrześniowych wykazów refundacyjnych. Wszystko przez perturbacje kadrowe w resorcie zdrowia.

Fundacja OnkoCafe - Razem Lepiej oraz Stowarzyszenie Polskie Amazonki - Ruch Społeczny poprosiły ministra Łukasza Szumowskiego o osobisty nadzór nad pracami związanymi z wrześniowym obwieszczeniem refundacyjnym. Obie organizacje wskazały, że obawiają się przerwania - w związku z urlopem wiceministra Macieja Miłkowskiego - toczących się w resorcie zdrowia prac nad zwiększeniem dostępności do terapii onkologicznych. 

Zdaniem Anny Kupieckiej, prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej, wyznaczony nagle urlop wiceministra odpowiedzialnego za politykę lekową państwa w okresie newralgicznym z punktu widzenia zachowania ciągłości prac nad nową listą leków refundowanych okresie, jej bardzo zaskakujący.

"W ostatnim czasie reprezentanci środowiska pacjentów onkologicznych wielokrotnie rozmawiali z przedstawicielami resortu zdrowia w sprawie zmiany schematu leczenia dla najbardziej potrzebujących grup chorych. W szczególności rozmowy dotyczyły objęcia refundacją lub poszerzenia wskazań refundacyjnych dla terapii stosowanych w leczeniu pacjentek z rakiem piersi, pacjentów z rakiem płuca oraz chorych zmagających się z czerniakiem. Efektem dyskusji były wypracowane kierunki dostępności do nowych technologii lekowych, umożliwiających leczenie chorych w standardach zbliżonych do międzynarodowych wytycznych i zgodnych z aktualnym stanem wiedzy klinicznej"– ocenia Anna Kupiecka.

Natomiast Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny, wskazała, że zgodnie z poczynionymi ustaleniami, z końcem lipca resort zdrowia miał podjąć decyzje nie tylko ostateczne i skuteczne na dzień wprowadzenia kolejnego obwieszczenia refundacyjnego.

"Przy tej okazji przyglądaliśmy się również decyzjom o przedłużeniu obowiązujących decyzji refundacyjnych, bowiem zaniedbanie w tym względzie mogłoby zagrozić kontynuacji leczenia tysięcy ciężko chorych pacjentów w Polsce. Dotychczasowe rozmowy dotyczące najnowszego obwieszczenia refundacyjnego były bardzo zaawansowane, a decyzje kierunkowe podjęte"– ocenia Elżbieta Kozik.

Zdaniem przedstawiciele pacjentów środowisko oczekuje, że w najbliższych tygodniach dalsze postępowanie związane z ustalaniem ostatecznego kształtu wrześniowych wykazów refundacyjnych będzie kontynuowane zgodnie z dotychczas podjętymi ustaleniami. Obie organizacje zaapelował również do ministra Łukasza Szumowskiego o osobisty nadzór nad dalszym procedowaniem nowych list refundacyjnych.

Przypomnijmy, że od momentu wybuchu pandemii resort zdrowia nie opublikował żadnych nowych list refundacyjnych, a wdrożone w związku z COVID-19 regulacje prawne zawiesiły publikację obwieszczeń do 1 września tego roku. Co istotne okres obowiązywania decyzji refundacyjnych, które wygasły w trakcie trwania pandemii został przedłużony do 31 sierpnia.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze