Sanofi kupi Principia Biopharma za 3,68 mld USD

EG/PAP/Katarzyna Stańko

Grupa farmaceutyczna Sanofi kupi amerykańską firmę Principia Biopharma za 3,68 mld dolarów - poinformował w poniedziałek zarząd grupy. Transakcja została jednogłośnie zatwierdzona przez rady dyrektorów obu koncernów.

Francuska grupa poinformowała w komunikacie prasowym, że nabędzie wszystkie wyemitowane akcje Principia Biopharma po cenie 100 dolarów za akcję.

Sanofi podkreśliło, że operacja ta umożliwi „wzmocnienie głównych obszarów badań w zakresie chorób autoimmunologicznych i alergicznych”.

W 2017 r. Sanofi nawiązało współpracę z Principia Biopharma, dając jej wyłączny dostęp do licencji na opracowanie i komercjalizację inhibitora BTK'168 w leczeniu stwardnienia rozsianego i innych chorób ośrodkowego układu nerwowego.

„Przejmując pełną kontrolę nad tym produktem (…) upraszczamy jego przyszłą komercjalizację” - powiedział cytowany w komunikacie dyrektor generalny Sanofi Paul Hudson.

Przejęcie rozpocznie się najprawdopodobniej jeszcze w sierpniu, a sfinalizowane zostanie w czwartym kwartale 2020 roku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze