Letnia Szkoła Farmaceuty: obejrzyj webinar

Z roku na rok rośnie rola aptek w polskim systemie ochrony zdrowia. To sprawia, że dla wielu pacjentów farmaceuta staje się ważnym doradcą zarówno w obszarze profilaktyki, jak i terapii wielu chorób. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom farmaceutów, chcącym poszerzać swoją wiedzę kliniczną, redakcja „Pulsu Farmacji” we współpracy z firmą Mylan przygotowała cykl wykładów opracowanych przez doświadczonych lekarzy. Wydarzenie odbywało się pod patronatem Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie oraz Związku Zawodowego Pracowników Farmacji.

Obejrzyj prezentację ZZPF

Prelekcje dotyczyły m.in.:

  • najnowszych wytycznych terapii zespołu jelita nadwrażliwego (IBS);
  • zastosowania monakoliny w leczeniu hipolipemizującym;
  • suplementacji witamin w trakcie ciąży.

Jak leczyć IBS?

Obejrzyj nagranie >>

Zespół jelita nadwrażliwego dotyka nawet 15 proc. populacji. Są to głównie osoby poniżej 50. roku życia, często zmagające się z zaburzeniami lękowymi czy depresja. Dr hab. n. med. Beata Kasztelan-Szczerbińska z Kliniki Gastroenterologii z Pracownią Endoskopową Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w trakcie swojego wykładu podkreśliła znaczenie przyjęcia strategii „step-up”. Zakłada ona przechodzenie od najprostszych działań takich jak modyfikacja stylu życia i zmiana diety, aż po wprowadzenie skojarzonej farmakoterapii zależnej od postaci IBS. Jednocześnie ekspertka zaznaczyła, że praktycznie w każdym przypadku zastosowanie znajdują leki nakierowane na główny objaw IBS, czyli ból. „Mam tu na myśli preparaty rozkurczowe takie jak mebeweryna, która działa selektywnie. 

Dla kogo monakolina?

Obejrzyj nagranie >>

Dr hab. n. med. Marcin Barylski z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Rehabilitacji Kardiologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zaprezentował najnowsze doniesienia naukowe dotyczące terapii hipolipemizującej. Zwrócił uwagę, że podstawą piramidy interwencji lipidowych jest szeroko rozumiana modyfikacja stylu życia, w tym zmiana diety i zwiększenie aktywności fizycznej, a w kolejnych krokach wprowadzenie żywności funkcjonalnej oraz suplementacji m.in. preparatami monakoliny, która często określana jest mianem naturalnej statyny. Zalecana jest ona pacjentom, u których nie ma potrzeby prowadzenia agresywnego leczenia hipolipemizującego, ale u których modyfikacje behawioralne nie przynoszą oczekiwanych efektów. Zazwyczaj są to osoby stosunkowo młode, u których ryzyko sercowo-naczyniowe jest niskie lub umiarkowane, natomiast stężenie cholesterolu podwyższone o 20-30 proc. 

Suplementacja w okresie ciąży i karmienia

Obejrzyj nagranie >>

Dr n. med. Marta Monist, ginekolog z Kliniki Ginekologii Operacyjnej 4. Szpitala Klinicznego w Lublinie, zwróciła uwagę na fakt, że obecnie zarówno kobiety w ciąży, jak i karmiące piersią, mają ogromne problemy z właściwym zbilansowaniem swojej diety. Efektem tego są niedobory składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie są preparaty zawierające pięć kluczowych składników: żelazo, witaminę D, foliany, jod oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

NON-2020-1354

Zachęcamy do udziału w kolejnej edycji webinarium, Jesienna Szkoła Farmaceuty już 21 października 2020 roku, szczegóły wkrótce na naszym portalu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze