Jak wykorzystać system PLMVS do zarządzania apteką?

Od lutego 2019 r. korzystanie z systemu PLMVS jest obowiązkowe. Jakie niesie on za sobą korzyści dla pacjenta, właścicieli aptek i farmaceutów? I jak efektywnie wykorzystywać gromadzone przez niego dane w codziennej pracy?

W sierpniu upłynęło 1,5 roku funkcjonowania systemu PLMVS w Polsce, a od 1 lipca 2020 r. obowiązują kary za niestosowanie się do zapisów tzw. dyrektywy antyfałszywkowej. Przez ten czas użytkownicy mieli okazję nauczyć się zasad korzystania z systemu oraz poznać najczęściej popełniane błędy przy weryfikowaniu autentyczności leków. Warto zatem zastanowić się, jak można wykorzystać system, aby nie był jedynie obowiązkiem, a pomagał w codziennych czynnościach.

PLMVS: tworzenie bazy danych i określanie daty ważności leków

System PLMVS automatycznie odczytuje datę ważności leku, co pozwala sprawnie zarządzać sprzedażą. W pierwszej kolejności wydawane są preparaty z najkrótszym terminem ważności, co redukuje liczbę zwrotów z powodu przeterminowania produktu. Co więcej, farmaceuta ma pewność, że nie umknie mu sprawdzenie daty i nie wyda pacjentom medykamentu po terminie — oprogramowanie na to nie pozwoli. Bazy danych, tworzone na podstawie skanowania leków, mogą posłużyć także do lepszego zarządzania zasobami. Są potwierdzeniem, że zamówiony towar faktycznie trafił do apteki. Pomagają kontrolować stany magazynowe, uzupełniać braki i monitorować sprzedaż.

System PLMVS pomaga w weryfikowaniu autentyczności leków

Serializacja jest niezwykle przydatna w zarządzaniu ryzykiem. System daje rozwiązanie, które pozwala sprawdzić lek na poziomie serii paczki. Tym samym nie doprowadza do sytuacji, w której alert wyskakuje dopiero tuż przed wydaniem towaru pacjentowi. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza teraz, w czasie pandemii, kiedy dla bezpieczeństwa farmaceuci starają się szybko realizować transakcje, by maksymalnie skracać czas przebywania pacjentów w zamkniętych pomieszczeniach. „Musimy zdawać sobie sprawę ze skali wyzwania, jakim jest weryfikowanie autentyczności leków. Europa jest przecież nie tylko rynkiem docelowym, lecz również ogromnym terminalem tranzytowym dla dalszej dystrybucji leków, które trafiają do pacjentów z innych kontynentów.

Wprowadzenie obowiązku skanowania opakowań to ogromny krok w kierunku zapewnienia jeszcze większego bezpieczeństwa farmakoterapii” — tłumaczy dr Michał Kaczmarski, prezes Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków (KOWAL).

Do tej pory fałszywe leki udawało się wykrywać nierzadko przypadkowo, np. podczas kontroli urzędów. Okazywało się wówczas, że skład jest niezgodny z oryginalnym i konieczne było udowodnienie, że ktoś umyślnie był w posiadaniu danej paczki. System PLMVS pozwala skuteczniej wykrywać ewentualne fałszywki i reagować na bieżąco. Chroni również farmaceutów przed nieświadomym wydaniem leku, który był np. podmieniony na którymś etapie dystrybucji.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze